Potęga myśli

styczeń 17, 2007 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Inteligencja emocjonalna

Natrafiłam ostatnio na piękny cytat dotyczący tego, jak potężną moc mają nasze myśli. Nie mogłam się powstrzymać, żeby go tu nie zamieścić:

„Człowiek sam tworzy się lub niszczy. W arsenale myśli wykuwa broń, którą sam się unicestwia. Urabia także narzędzia; buduje nimi niebiańskie pałace radości, siły i spokoju. Dokonując odpowiedniego wyboru i robiąc właściwy użytek z myśli, wznosi się do boskiej doskonałości.(…) To człowiek jest panem myśli, formierzem własnego charakteru oraz twórcą
i animatorem własnych warunków, otoczenia
i przeznaczenia.”

To, kim jesteś, zależy od tego, co myślisz.

To, co osiągasz, zależy od tego, co myślisz.

Twoje samopoczucie i poziom zadowolenia z życia zależy od tego, co myślisz.

Powiesz pewnie: może i tak, ale co to ma wspólnego z dziećmi? Bardzo wiele, ponieważ wszelkie pozytywne postawy powinieneś kształtować w dziecku jak najwcześniej. Jak to mówi bardzo mądre przysłowie: Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

Wyjaśnij dziecku, jak bardzo ważne jest to, co „kotłuje się” w jego głowie. Nie pozwól mu myśleć o sobie źle. Nie pozwól mu mówić: „Ale jestem głupi”, „Niczego nie potrafię dobrze zrobić”, „Zawsze wszystko psuję”. Naucz go zamieniać negatywne komunikaty pozytywnymi. Twoje dziecko powinno wiedzieć, że jest wspaniałym, wartościowym człowiekiem, choć jak każdy – popełnia czasem błędy lub przeżywa niepowodzenia.

Niech jego myśli nie będą destrukcyjne, lecz budujące. Niech nie niszczą, lecz wspierają.

Naucz swoje dziecko, by nie nakręcało się gniewem, złością, nienawiścią, zazdrością, bo wszystkie te negatywne emocje najbardziej zaszkodzą jemu samemu.

Naucz je, że jego myśli mają wielką moc i to one ukształtują jego dalsze życie.

Cytat zaczerpnęłam z przepięknej książeczki „Tak, jak człowiek myśli” Jamesa Allena, wydanej przez Instytut Praktycznej Edukacji.

książka

Możesz śledzić komentarze dodawane do postu przez RSS 2.0 Możesz zostawić komentarz, lub trackback.

Komentarzy (4)

 • krystyna pisze:

  Znalazlam takie haslo: „Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los”, i drugie:
  ” W cokolwiek żarliwie uwierzysz, spełni się w tobie i dla ciebie”-
  Joseph Murphy.
  Myśli maja wielką siłę. Rodzice często, może nieświadomie wpajają dziecku negatywne myśli. To jest wielka krzywda jaką rodzice wyrządzają swoim dzieiom. „Jesteś głupi”, „Niczego nie potrafisz”, „Zawsze z toba są kłopoty” – to częste afirmacje powtarzane dzieciom przez rodzicow. I dziecko wyrasta na człowieka, który ma problemy ze swoją osobowością.

 • Świat zewnętrzny jest odzwierciedleniem naszego świata wewnętrznego. Im więcej w nas myśli pozytywnych, wspierających, im więcej w nas harmonii i spokoju, tym więcej piękna i dobra dostrzegamy w świecie poza nami. Dlatego jest tak ważne, byśmy dbali o jakość swoich myśli. Tymczasem wiele ludzi robi zupełnie na odwrót: uzależnia swoje myśli od tego, co się dzieje na zewnątrz… I tak powstaje spirala złości i niepokoju.

  Dziękuję za cytaty – pasują jak ulał do tego, co chciałam przekazać :-).

 • maria pisze:

  Ma Pani racje – jakosc naszego zycia zalezy od jakosci naszych mysli.
  Jesli nauczymy sie myslec pozytywnie, to rowniez przekazemy to naszym dzieciom.
  Zycze Pani duzo sukcesow i jak najwiecej pozytywnych dni.
  Maria

 • Pani Mario, również Pani życzę wielu dobrych, wspierających myśli i zachowania pozytywnego stanu ducha w trudniejszych chwilach. Pozdrawiam serdecznie 🙂Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *