Zabawy z rymami

styczeń 21, 2007 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Inteligencja językowa

Małe dzieci uwielbiają rymy. Są przyjemne w brzmieniu i łatwe do zapamiętania, często też oryginalne lub zabawne. Warto to wykorzystać, by rozwijać u malucha inteligencję językową. Zabawy z rymami pomogą dziecku zarówno w nauce mówienia (patrz: Rymowanki), jak i później w nauce czytania. Zabawy te przyczynią się również do wzbogacenia zasobu słownictwa małego człowieka oraz do zwiększenia jego swobody wypowiedzi.

Kilka przykładów zabaw z rymami znajdziesz na stronie Umiem rymować. Możesz je wykorzystać, a następnie wymyślić własne – analogiczne do zaproponowanych.Innym razem spróbujcie znaleźć do wybranego słowa jak najwięcej pasujących rymów, np.

kotek – młotek, płotek, kołowrotek, totolotek itp.

Dziecko może narysować zbiór przedmiotów, których nazwy się rymują (łączenie różnych form aktywności przy jednej zabawie jest bardzo wskazane).

Możecie się też pokusić o wymyślenie z dzieckiem prostych wierszyków. Nie jest to wcale aż takie trudne. By nie polecać Ci czegoś, czego sama nie wypróbowałam, wymyśliłam parę prostych strofek, które znajdziesz na stronie Takie sobie wierszyki. Do Brzechwy czy Tuwima mi oczywiście daleko i nie zamierzam z nimi konkurować 🙂 ale mam nadzieję, że Twojemu dzieciaczkowi się spodobają. Możesz je przeczytać dziecku sam lub odtworzyć plik dźwiękowy z moją recytacją. Poproś potem malucha, by wybrał wierszyk, który mu się najbardziej spodobał i by narysował do niego ilustrację.

Możesz także otworzyć dowolną książkę ze znanymi dziecku wierszykami, i czytać je, przerywając w miejscu, w którym pojawia się rym – niech dziecko kończy za Ciebie.

Czasem się po prostu powygłupiajcie – wymyślcie wspólnie z dzieckiem rymowanki, które są dziwne albo nie mają większego sensu, np.:

Przyniosłam do domu ślicznego pieska
a jego kokardka była niebieska.

Życzę Tobie i dziecku wiele śmiechu i dobrej zabawy przy wspólnych ćwiczeniach z rymami :-).

Brzechwa dzieciom

Możesz śledzić komentarze dodawane do postu przez RSS 2.0 Możesz zostawić komentarz, lub trackback.

Komentarzy (3)

 • krystyna pisze:

  Doczekaliśmy się my rodzice i nasze małe pociechy pięknej poezji stworzionej z myślą o najmłodszej grupie wiekowej. Pani Jola podała nam to w bajeczny cudowny sposób na swoich stronach użyczając nawet swojego ciepłego, miłego głosu.
  Forma i treść utworów odpowiada potrzebom i gustom naszych milusińskich.
  Znależć tu można nie tylko walory edukacyjne ale i wychowawcze.
  Piękna praca!

 • Dziękuję Pani Krystyno :-). Zachęcam wszystkich rodziców, by popróbowali swoich sił. Wymyślanie wspólnie z dziećmi rymów czy wierszyków daje dużo radości – o ile nie traktujemy całej sprawy zbyt poważnie. Podejdśmy do tych poetyckich wysiłków z lekkim przymrużeniem oka i odrobiną humoru :-).

 • maria pisze:

  P. Jolu, jestem pelna podziwu dla Pani pieknej pracy dla moich prawnuczkow.Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *