Rewelacyjna książka dla nastolatków

sierpień 21, 2007 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Nastolatki

Serwis SuperKid jest skierowany głównie do rodziców dzieci młodszych, ale blog ze swej natury ma charakter nieco osobisty, a moje dzieciaki – czy mi się to podoba, czy nie – rosną jak na drożdżach (to ciekawostka, bo one rosną, a ja się czuję coraz młodsza 😉 ). Pozwoliłam więc sobie na założenie w blogu osobnej kategorii tematycznej „Nastolatki”, bo myślę, że najcenniejsze spostrzeżenia to te, które czynimy na bieżąco, rozwiązując problemy nie w teorii, tylko w praktyce, w realiach codziennego życia.

A rzecz dotyczy pewnej książki, którą ostatnio kupiłam synowi. Domyślałam się, że będzie niezła (dlaczego? – o tym za chwilę), ale to, co działo się później, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Mój 12-letni syn zaczął zachowywać się dość nietypowo, a oto objawy jego „dziwnego” zachowania:

1. Po wstępnym przejrzeniu książki zabrał się za czytanie zaraz po wyjściu ze sklepu i nie odrywał od niej oczu przez całą drogę do domu.

2. Czytał przez kilka dni do późna w nocy, a ja – wyganiając go o 23-ciej spać, myślałam sobie – Boże, co ze mnie za matka, że pozwalam mu na tak rozregulowany tryb życia … 😉

3. Raz po raz, powtarzał na głos to samo zdanie – cytuję dosłownie 😉 – „Jacie, ale ta książka jest świetna!”

4. Od czasu do czasu, gdy byłam w pobliżu, podnosił nieoczekiwanie znad książki głowę i mówił z ognikami w oczach: „Słuchaj mama tego…” – i tu zaczynał czytać na głos jakiś dłuższy fragment, wcale nie pytając mnie o zdanie, czy mam czas i ochotę słuchać tej książki w wersji audio 😉 .

I dodam, że nie był to ani Harry Potter, ani żadna inna trzymająca w napięciu powieść. Było to „6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz” – poradnik dla nastolatków autorstwa Seana Covey’a.

Nie kupowałam tej książki w ciemno – wcześniej czytałam znane książki ojca Seana – Stephena Covey’a („7 nawyków skutecznego działania” i „7 nawyków szczęśliwej rodziny”). Syn czytał również inną książkę samego Seana – „7 nawyków skutecznego nastolatka”. Wszystkie książki były bardzo dobre – motywujące, inspirujące, uczące tego, jak realizować swój własny potencjał.

Ale książka, o której tu mowa, jest naprawdę wyjątkowa. Pisana językiem nastolatków do nastolatków. Mówi o najważniejszych problemach młodych ludzi. Bez „ściemy”, sztucznego moralizatorstwa i nudnych wywodów. Napisana jest naprawdę ciekawie – narracja jest prowadzona w formie luźnej rozmowy z młodym czytelnikiem, a autor podaje dużo przykładów i opowieści z życia wziętych. Poradnik zawiera sporo testów i ćwiczeń, które pozwalają nastolatkowi poznać lepiej samego siebie. Wszystko to dopełniają dowcipne rysunki, które bardzo trafnie i obrazowo ilustrują przekazywane treści.

Wątkiem przewodnim tego poradnika jest myśl, które pojawia się we wstępie:

„Jako nastolatek (nastolatka) podejmiesz sześć decyzji, które zadecydują o tym, czy wygrasz, czy przegrasz swoją przyszłość. Dokonaj zatem mądrego wyboru i nie zawal sprawy.”

Każdej decyzji poświęcony jest osobny rozdział i dotyczą one sześciu ważnych sfer życia nastolatka: szkoła, przyjaciele, rodzice, randki i seks, nałogi, poczucie własnej wartości. Rozdziały poświęcone dwóm najtrudniejszym chyba tematom: sprawom seksu i nałogów przekazują sporą dawkę wiedzy w sposób bardzo rzetelny, a jednocześnie lekkostrawny dla młodego człowieka. I jest to wiedza naprawdę aktualna (czy takie tematy, jak marihuana, narkotyki klubowe typu ecstasy, sterydy – coś ci mówią? Tylko nie mów, że to na pewno nie dotyczy twojego dziecka – odsyłam w razie czego do swojego wpisu Bądźmy czujni).

Jednym słowem, gdybym miała ocenić tę książkę w skali od 1 do 6, dałabym 7 😉 .


okładka

Możesz śledzić komentarze dodawane do postu przez RSS 2.0 Możesz zostawić komentarz, lub trackback.

Komentarzy (11)

  • krystyna pisze:

    Jestem calkowicie zachecona i trudno by mi bylo oprzec sie takiej recenzji. Mysle, ze to swietny pomysl, ze mozna tutaj znalezc i dla nastolatkow rady. Z tym okresem jest zazwyczaj najwiekszy problem i jako rodzice potrzebujemy wiedzy i porady.
    Serdeczne dzieki!

  • krystyna pisze:

    Musze dopisac, ze nowy wizerunek strony bardzo mi sie podoba.
    Pozdrawiam i zycze powodzenia!

  • Krzysztof pisze:

    Przeczytałem tą książkę. Jest naprawdę świetna.

  • krystyna pisze:

    The ‚Power of Schmooze Award’ is The Award for bloggers who „effortlessly weave their way in and out of the blogosphere, leaving friendly trails and smiles, happily making new friends along the way. They donâÂ?Â?t limit their visits to only the rich and successful, but spend some time to say hello to new blogs as well. They are the ones who engage others in meaningful conversations, refusing to let it end at a mere hello – all the while fostering a sense of closeness and friendship”.

    I pass this award to you. Check out my evolving blog – take a look at the left hand side.

  • krystyna pisze:

    You award 5 others.
    Best to you!

  • Nicholas pisze:

    Beautifully writen!
    Good luck to you!

  • Maria pisze:

    Ucze sie nie tylko angielskiego tutaj.
    Wdzieczna 78-letnia nastolatka.

  • Pani Mario, bardzo się cieszę, że Pani jeszcze do mnie zagląda 🙂
    życzę dużo zdrowia!

  • Krystyna – thank you for the reward :). I’m really honoured. I’m not a typical blogger, because this blog is only a little part of my whole website so I can’t participate so actively in the world of other bloggers… But I’m really grateful to you that you showed me this fascinating world of people who are so different and so wonderful at the same time 🙂
    Thanks once again.

  • Izabela pisze:

    Mam pytanie: Gdzie można nabyć tą książkę i jaki jest koszt? – mama również nastolatki.

  • Proponuję wpisać w wyszukiwarkę Google tytuł książki i na pewno pojawią się strony księgarni internetowych. Można wtedy będzie sprawdzić, czy książka jest jeszcze dostępna oraz w jakich cenach.



Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *