Po co dzieciom rymowanki i wyliczanki

Grudzień 4, 2006 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Inteligencja językowa

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że proste, nie wymagające intelektualnego wysiłku zabawy mogą wspaniale wspomagać rozwój umysłowy naszych dzieci. Szczególnie w pierwszych latach życia malucha nie jest rodzicom potrzebna ani specjalistyczna wiedza z przedmiotów ścisłych, ani żadne szczególne talenty językowe, by dać dziecku bardzo dobre podstawy pod dalszą naukę języka ojczystego czy matematyki. Nawet jeżeli nigdy nie byłeś orłem w szkole, to dbając o tę wczesną edukację swojej pociechy, do której masz jak najbardziej wystarczające kwalifikacje, sprawisz, że Twoje dziecko nie będzie miało później problemów z nauką.

Przykładem takich niepozornych, ale bardzo kształcących zabaw są wierszyki i rymowanki. Zobacz, jak wiele KORZYŚCI daje recytowanie rymowanek – dziecku lub razem z dzieckiem:

1. rozwijają inteligencję językową

Rymowanki zawierają proste słownictwo, które albo już jest zrozumiałe dla dziecka, albo bardzo szybko wzbogaca jego język. Wierszyki wprowadzają dziecko w świat rymów – słysząc, na czym polega pojęcie rymu, będzie mogło potem bawić się z rodzicem w układanie własnych, zabawnych rymów, a to z kolei jest jedną ze wspaniałych zabaw językowych wspomagających naukę mówienia, a w dalszej kolejności czytania (patrz wpis „Dzieci i czytanie”).

2. ćwiczą pamięć

Rymowanki są krótkie i dają się łatwo zapamiętać. Często zawierają słowa i zwroty, które kilkakrotnie pojawiają się w tym samym wierszyku. To wszystko sprawia, że dziecko może bez trudu nauczyć się takiej rymowanki i powtarzać ją razem z rodzicem. Uczy się jej na pamięć w sposób niewymuszony, poprzez zabawę.

3. rozwijają inteligencję muzyczną

Choć nie są to piosenki, to doskonale wykształcają w dziecku poczucie rytmu. Wiele rymowanek jest bardzo rytmicznych. Można to wykorzystać i recytując rymowankę, wyklaskiwać jednocześnie rączkami dziecka lub wystukiwać łyżeczką o kubeczek wyczuwalny rytm.

4. poszerzają wiedzę dzieci z różnych dziedzin

Wiele rymowanek, a także wierszyków Brzechwy, Tuwima czy innych poetów opowiada o zwierzątkach, owocach i warzywach, zwyczajach ludzi, oswaja dzieci z nazwami geograficznymi, zjawiskami pogodowymi czy chociażby z liczebnikami, wspomagając naukę liczenia na paluszkach (np. rymowanka „Raz i dwa”- znajdziesz ją w naszym dziale Rymowanki i wyliczanki).

5. sprawiają dziecku dużo radości i wprawiają w pogodny nastrój

Tym bardziej, że wielu z nich towarzyszą łaskotki (np. w „Idzie kominiarz” nasz palec porusza się po ciele dziecka, lądując na końcu pod jego paszką), leciutkie poszczypywania („Idzie rak”), masażyki („Idzie pani”) i inne „efekty” (np. w rymowance „Jedzie, jedzie pan” trzymamy dziecko na kolanach i nagle pod koniec udajemy, że je z kolan upuszczamy). Dzieci uwielbiają czuć dotyk palców wędrujących po ciele i w ogóle kontakt fizyczny z ukochaną mamą czy ukochanym tatą. Tym zabawom towarzyszą często wesołe popiskiwania i spontaniczny śmiech maluszka.

6. budują silną więź z inicjującym zabawy opiekunem (mamą, tatą)

W zabawach tych dziecko ma Cię tylko dla siebie, radosna atmosfera i bezpośredni, dłuższy kontakt z rodzicem w pozytywny sposób umacnia istniejącą relację bliskości. Pamiętaj, że im częstszy jest Twoj kontakt z dzieckiem (taki prawdziwy, bezpośredni, pełen miłości), tym wiekszy wpływ będziesz miał na jego wychowanie.

Ponieważ nie możemy dziecku poświęcić 100% naszego czasu, bo przecież każdy z nas ma wiele innych obowiązków, bardzo polecam zainwestowanie w płytę z wierszykami dla dzieci recytowanymi przez znanych aktorów. Dzieci mogą słuchać takiej płyty bez końca i za każdym razem daje im to dużo przyjemności. Sama mam w domu kilka takich płyt i chyba nie dałoby się zliczyć, jak często były odtwarzane przez córkę i syna. Najchętniej słuchały wierszyków wieczorami, leżąc już w łóżku.

A wiesz, jak dumne jest dziecko, gdy ma przed sobą książeczkę ze znanym sobie wierszykiem i odtwarza go z pamięci, udając że potrafi czytać? Nam wtedy nie pozostaje nic innego, jak tylko popaść w zachwyt :).

Jeśli nie masz głowy do rymowanek i niewiele zostało Ci ich w pamięci z dzieciństwa, możesz wiele z nich znaleźć na naszej stronie w sekcji Rymowanki i wyliczanki. Zebrałam tu te najbardziej popularne. Jeśli znasz jeszcze jakieś i chciałbyś się nimi podzielić, to bardzo chętnie dołączę je do zestawu.

W sieci znalazłam zbiór bardzo prostych rymowanek w świetnym wykonaniu Jerzego Stuhra. Są darmowe i można je ściągnąć tutaj.

A gdybyś chciał kupić dziecku jakąś książeczkę czy płytę (czas mikołajkowo-gwiazdkowy to świetna okazja na taki prezent :)), to niżej znajdziesz kilka propozycji.

Coś do poczytania:

Wiersze Brzechwy dla dzieciWiersze Tuwima dla dzieci

i do posłuchania:

Wiersze Tuwima dla dzieciPolscy poeci dla dzieci

Możesz śledzić komentarze dodawane do postu przez RSS 2.0 Możesz zostawić komentarz, lub trackback.

Jeden Komentarz



Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *