Po co dzieciom rymowanki i wyliczanki

grudzień 4, 2006 | Opublikowany przez Jolanta Gajda w Inteligencja językowa

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że proste, nie wymagające intelektualnego wysiłku zabawy mogą wspaniale wspomagać rozwój umysłowy naszych dzieci. Szczególnie w pierwszych latach życia malucha nie jest rodzicom potrzebna ani specjalistyczna wiedza z przedmiotów ścisłych, ani żadne szczególne talenty językowe, by dać dziecku bardzo dobre podstawy pod dalszą naukę języka ojczystego czy matematyki. Nawet jeżeli nigdy nie byłeś orłem w szkole, to dbając o tę wczesną edukację swojej pociechy, do której masz jak najbardziej wystarczające kwalifikacje, sprawisz, że Twoje dziecko nie będzie miało później problemów z nauką.

Przykładem takich niepozornych, ale bardzo kształcących zabaw są wierszyki i rymowanki. Zobacz, jak wiele KORZYŚCI daje recytowanie rymowanek – dziecku lub razem z dzieckiem:

1. rozwijają inteligencję językową

Rymowanki zawierają proste słownictwo, które albo już jest zrozumiałe dla dziecka, albo bardzo szybko wzbogaca jego język. Wierszyki wprowadzają dziecko w świat rymów – słysząc, na czym polega pojęcie rymu, będzie mogło potem bawić się z rodzicem w układanie własnych, zabawnych rymów, a to z kolei jest jedną ze wspaniałych zabaw językowych wspomagających naukę mówienia, a w dalszej kolejności czytania (patrz wpis „Dzieci i czytanie”).

2. ćwiczą pamięć

Rymowanki są krótkie i dają się łatwo zapamiętać. Często zawierają słowa i zwroty, które kilkakrotnie pojawiają się w tym samym wierszyku. To wszystko sprawia, że dziecko może bez trudu nauczyć się takiej rymowanki i powtarzać ją razem z rodzicem. Uczy się jej na pamięć w sposób niewymuszony, poprzez zabawę.

3. rozwijają inteligencję muzyczną

Choć nie są to piosenki, to doskonale wykształcają w dziecku poczucie rytmu. Wiele rymowanek jest bardzo rytmicznych. Można to wykorzystać i recytując rymowankę, wyklaskiwać jednocześnie rączkami dziecka lub wystukiwać łyżeczką o kubeczek wyczuwalny rytm.

4. poszerzają wiedzę dzieci z różnych dziedzin

Wiele rymowanek, a także wierszyków Brzechwy, Tuwima czy innych poetów opowiada o zwierzątkach, owocach i warzywach, zwyczajach ludzi, oswaja dzieci z nazwami geograficznymi, zjawiskami pogodowymi czy chociażby z liczebnikami, wspomagając naukę liczenia na paluszkach (np. rymowanka „Raz i dwa”- znajdziesz ją w naszym dziale Rymowanki i wyliczanki).

5. sprawiają dziecku dużo radości i wprawiają w pogodny nastrój

Tym bardziej, że wielu z nich towarzyszą łaskotki (np. w „Idzie kominiarz” nasz palec porusza się po ciele dziecka, lądując na końcu pod jego paszką), leciutkie poszczypywania („Idzie rak”), masażyki („Idzie pani”) i inne „efekty” (np. w rymowance „Jedzie, jedzie pan” trzymamy dziecko na kolanach i nagle pod koniec udajemy, że je z kolan upuszczamy). Dzieci uwielbiają czuć dotyk palców wędrujących po ciele i w ogóle kontakt fizyczny z ukochaną mamą czy ukochanym tatą. Tym zabawom towarzyszą często wesołe popiskiwania i spontaniczny śmiech maluszka.

6. budują silną więź z inicjującym zabawy opiekunem (mamą, tatą)

W zabawach tych dziecko ma Cię tylko dla siebie, radosna atmosfera i bezpośredni, dłuższy kontakt z rodzicem w pozytywny sposób umacnia istniejącą relację bliskości. Pamiętaj, że im częstszy jest Twoj kontakt z dzieckiem (taki prawdziwy, bezpośredni, pełen miłości), tym wiekszy wpływ będziesz miał na jego wychowanie.

Ponieważ nie możemy dziecku poświęcić 100% naszego czasu, bo przecież każdy z nas ma wiele innych obowiązków, bardzo polecam zainwestowanie w płytę z wierszykami dla dzieci recytowanymi przez znanych aktorów. Dzieci mogą słuchać takiej płyty bez końca i za każdym razem daje im to dużo przyjemności. Sama mam w domu kilka takich płyt i chyba nie dałoby się zliczyć, jak często były odtwarzane przez córkę i syna. Najchętniej słuchały wierszyków wieczorami, leżąc już w łóżku.

A wiesz, jak dumne jest dziecko, gdy ma przed sobą książeczkę ze znanym sobie wierszykiem i odtwarza go z pamięci, udając że potrafi czytać? Nam wtedy nie pozostaje nic innego, jak tylko popaść w zachwyt :).

Jeśli nie masz głowy do rymowanek i niewiele zostało Ci ich w pamięci z dzieciństwa, możesz wiele z nich znaleźć na naszej stronie w sekcji Rymowanki i wyliczanki. Zebrałam tu te najbardziej popularne. Jeśli znasz jeszcze jakieś i chciałbyś się nimi podzielić, to bardzo chętnie dołączę je do zestawu.

W sieci znalazłam zbiór bardzo prostych rymowanek w świetnym wykonaniu Jerzego Stuhra. Są darmowe i można je ściągnąć tutaj.

A gdybyś chciał kupić dziecku jakąś książeczkę czy płytę (czas mikołajkowo-gwiazdkowy to świetna okazja na taki prezent :)), to niżej znajdziesz kilka propozycji.

Coś do poczytania:

Wiersze Brzechwy dla dzieciWiersze Tuwima dla dzieci

i do posłuchania:

Wiersze Tuwima dla dzieciPolscy poeci dla dzieci

Możesz śledzić komentarze dodawane do postu przez RSS 2.0 Możesz zostawić komentarz, lub trackback.

Jeden Komentarz



Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *